» » Сіль! Цікаві факти і властивості солі

Сіль! Цікаві факти і властивості солі


Сіль цінувалася в усі часи, а в стародавні часи вона цінувалася на вагу золота. Але ж і справді, як прожити без неї? Без золота можна, а ось без неї - ніяк. На Русі говорили «Без солі і жито - трава!»

В середні віки її ціна була настільки висока, що вона грала роль грошей, як і інші цінні предмети. У Стародавньому Римі нею платили воїнам платню, а чиновникам її видавали як пайок ». Ще з тих давніх часів, вона підносилася всім гостям в знак розташування і дружби.

На Русі, як відомо, теж зустрічають гостей хлібом з сіллю. Вважається, що вона захищає від ворожих сил і чар. Раніше вважалося, що якщо гість скуштував її разом з господарем, то у них встановилися дружні, довірчі відносини. А якщо гість відмовлявся від пропозиції, то це могло бути розцінено, як відношення вороже.

Сіль! Цікаві факти і властивості солі

Звідси і російське слово - гостинна господар, тобто привітний, готовий приймати у себе гостей, пригощати їх, тримати відкритий стіл і давати звані обіди.

Значення солі з давніх часів до наших днів

Приказка «Хліб, сіль водити» - значить дружити з людиною, знатися з ним. Або інше вислів «Так ми з ним пуд солі з'їли» - значить хороші добрі друзі, які пройшли разом вогонь і воду.

Знаменитий вислів «Хліб, та сіль», яке використовується і до цього дня, означає, що людині бажають доброї трапези. Щоб ніяке лихо, і ніяка хвороба до людині не причепилася.

Сіль! Цікаві факти і властивості солі

Розсипати її -погана прикмета, яка означає накликати біду, посваритися з ким-то. Існує навіть ряд заходів, щоб цього не сталося. Перекинути крупинки через ліве плече, наприклад. Або переплюнути 3 рази, знову ж через ліве плече. Вважається, що саме там і знаходиться диявол. Так ось як раз такий захід і допоможе впоратися з ним. Все швидше за все використовують цей метод і зараз, коли розсипають її випадково.

Вона є символом вічності і безсмертя, адже слово це, походить від старовинного слов'янського назви сонце, що означає Солона. Йти посолонь, означає йти за сонцем.

Сіль! Цікаві факти і властивості солі

Саме тому батьки на весіллі виносять молодятам хліб, та сіль. Щоб йшли вони рука об руку, і сонце світило їх життєвий шлях. Щоб ніякі злі сили не гасили їх сімейне вогнище. Щоб могли вони, проживши довгі роки разом сказати, що теж «з'їли не один пуд разом».

У Франції вважалося, що вона є єдиним засобом, якого бояться відьми. Тому новонародженому дарували наповнену сільничку. На випадок якщо з'явиться відьма і захоче заподіяти зло малюкові. Їй доведеться спочатку правильно перерахувати всі крупинки, а не перерахує, або помилиться, чари не подіють. І доведеться тоді відьмі відправлятися на пошуки іншого новонародженого, у якого немає такої заповненої сільнички.

У Греції дітям також вішали на шию мішечок з сіллю, для цих же цілей.

Погана прикмета позичати сіль, а повертати - ще гірше. Краще за все не давати і не брати її від чужих людей.

У Росії з давніх часів готували четверговий сіль чорного кольору. Приготувати її не просто. Брали звичайну, змішували її з житнім борошном, різними травами, капустяним листям, квасний гущею. Потім обпалювали в печі, тим самим вони очищаючи її від шкідливих сполук. Вона більш корисніше, ніж звичайна.

Сіль! Цікаві факти і властивості солі

Всю четвергового сіль вважають сильним оберегом, а також засобом від різних недуг. Також її використовують для зняття вроків.

Роблять її і до цього дня. У Великий (Чистий) четвер, коли за традицією наводять чистоту у всьому і всюди, спозаранку купаються. А потім готують і її, як раз за три доби до Великодня.

Вона має потужну силу, вона ніколи не псується і більш того вона охороняє від псування продукти. У деяких країнах вона вважається символом безсмертя і вічності. Не дарма її використовували язичники в своїх жертовних ритуалах для захисту від зла.

Всі ми знаємо таку прикмету. Кажуть, що якщо жінка пересолила їжу, значить закохалася. А чому так кажуть? Це магічний ритуал, яким користувалися дівчата, щоб приворожити коханого. Її заговорювали такими словами: «Як сіль люди люблять в їжі, так і чоловік дружину б любив». А потім, не шкодуючи солили їжу, яку готували для коханого чоловіка.

Чи потрібна нам сіль, а якщо потрібна, то для чого

Мабуть невипадково, що цього продукту завжди надавалося і досі надається таке велике значення. А чи потрібна вона нам (ми говоримо зараз чисто про харчову, кухонної солі), або ми цілком можемо обійтися без неї. Виявляється - потрібна, та ще й як. Як відомо зі шкільної програми її формула NaCl, тобто натрій і хлор.

Кожен з цих елементів виконує в нашому організмі свою роботу. Іони натрію разом з іонами інших елементів беруть участь у передачі нервових імпульсів, скороченні м'язових волокон, в підтримці водного і кислотно-лужного балансу. Тому недостатня їх концентрація в організмі призводить до загальної слабкості, підвищеної стомлюваності і іншим нервово-м'язових розладів.

Іони хлору в її складі є основним матеріалом для вироблення соляної кислоти - важливого компонента шлункового соку.

Сіль - це практично єдиний і незамінний джерело хлору, так як в інших продуктах харчування його зміст вкрай мало.

Добова потреба в ній складає 10-15 г, а в умовах жаркого клімату, внаслідок підвищеного потовиділення, - до 25-30 м Додаючи до їжі щодня близько 15-20 грамів солі, людина з'їдає в середньому в рік 5-6 кілограмів. Так що пуд (приблизно 16 кг) удвох можна з'їсти за півтора року. Раніше в рік її з'їдає менше, і природно термін цей збільшувався.

До речі можна порахувати скільки взагалі людей її з'їдає протягом життя. До сімдесятому році життя це число складе 350 - 400кг.

Деякі вчені вважають, що повна відсутність солі, людина може витримати не більше 10-11 днів. А якщо її виключити з раціону людини, то можуть виникнути судоми, слабкість, швидка стомлюваність, задишка, перебої в роботі серця і травної системи. Її недолік може привести до депресій, нервових і психічних захворювань.

Цікаві факти про сіль

  • відомий американський натуропат Пол Брегг вважав, що людський організм абсолютно не потребує кухонної солі, і називав її отрутою. Помилковість подібних поглядів в даний час вважається повністю доведеною.
  • продавана в магазинах сіль складається з NaCl приблизно на 97%, інша частка припадає на різні добавки. Так наприклад в неї додають фториди для профілактики захворювань зубів і запобігання карієсу.

Сіль! Цікаві факти і властивості солі

  • відомий факт, що вже за дві тисячі років до н.е., китайці навчилися одержувати поварену сіль шляхом випарювання морської води.
  • до недавнього часу соління було основним способом тривалого зберігання харчових продуктів
  • вона дала ім'я багатьох страв. Так наприклад салат - це по-італійськи солоні овочі. Салямі - ковбаса з солоною шинки.
  • тисячоліття тому вона була настільки дорога, що через неї влаштовували війни. Зокрема, в Росії в XVII столітті стався Соляний бунт, викликаний непомірно високими цінами на неї. Зараз вона є найдешевшою з усіх відомих харчових добавок.
  • бруски солі, що називалися Амол, служили в Ефіопії грошовими коштами до кінця XIX століття.
  • до XIX століття в Росії існував звичай «частування водяного». Його задобрювали для того, щоб він стеріг рибу в річці, не рвав мереж, забезпечував хороший улов і рятував потопаючих. Частуванням служила кінь - її голову натирали медом і сіллю, вивозили на середину річки і скидали в воду.
  • з її допомогою ворожать, і такий спосіб ворожіння називається аламантія
  • якщо до льоду додати одну двадцяту солі, то вона розчинить лід і утворюється розчин, який замерзне при більш низькій температурі, ніж вода. На цьому засновано посипання нею проїжджої частини і тротуарів, коли треба, щоб розтанув злежаний сніг або лід при ожеледі.

Насправді про цю дивовижну добавці можна ще говорити, і говорити. Коли я починала готувати сьогоднішню статтю, я чесно кажучи хотіла написати про те, як правильно солити їжу при її приготуванні.

Сіль! Цікаві факти і властивості солі

Але, сама того не відаючи, натрапила на величезний пласт інформації про неї, про який не знала. І знайшла це настільки цікавим, що вирішила поділитися з Вами.

Насправді, в одній статті неможливо написати все про цей продукт. Тому що ми ще не торкнулися теми про шкоду солі. Так, і такий існує, не дивлячись на всю користь, яку ми отримуємо при її вживанні.

Ми також не торкнулися теми, як можна її застосовувати крім її звичайного призначення. Як це робилося в нотатках про горілку і про кока колі.

І звичайно ж я не написала, про те як правильно солити бульйони, каші, супи і салати.

Ну що ж, значить буду вивчати інформацію про солі далі. І ділитися нею з Вами, дорогі читачі.

Радимо прочитати

Що подарувати чоловікові на 23 лютого: більше 300 ідей для подарунка
Свято 23 лютого давно вже сприймається не тільки, як свято Дня Захисника Вітчизни. У цей день привітання приймають усі представники сильної статі від малого до великого. І тому жінки щороку ламають

0 комментариев

X

Зарегистриваться
/Войти

На початок сторінки