Український борщ за класичним рецептом з пампушками
Український борщ - всім і кожному відомо це блюдо, і не тільки з чуток. Його люблять готувати і ще більше люблять їсти. Ароматний, гарний, яскравий, смачний - це лише деякі епітети, якими хотілося б охарактеризувати дане блюдо.
Навіть в його назві чується - то домашнє, тепле, рідне. Я вже писала про нього, і не раз. То чи не дуже давно вийшла стаття, де я ділилася різними рецептами цього смачного супу. А також пропонувала його вегетаріанський варіант, і просто класичний спосіб приготування.
Але сьогодні мені захотілося в усіх подробицях описати, як приготувати червоний класичний український борщ, так як його готують на Батьківщині його походження - на Україні. З салом, часником, з пампушками. Ще тільки починаю писати, а слинки вже течуть ...
Адже це по праву один з найсмачніших супів світового рівня. Коли до нас приїжджають гості з Європи, вони завжди просять приготувати лише три страви - це пельмені, млинці та борщ. І навіть зовсім не знаючи російської мови, ці слова вони вимовляють цілком пристойно.
На жаль, не у всіх виходить його приготувати саме в найкращому смакову поєднанні, і красивого насиченого червоного кольору. Для того, щоб він завжди виходив таким, слід знати лише кілька основних правил. Знаючи їх, процес приготування стає сам по собі приємним, а готовий результат цілком передбачуваним.

Ось сьогодні мені б хотілося якраз детально зупинитися на деталях, щоб ті, хто не вміє його готувати, навчилися. Повірте, це легендарне блюдо того варто - щоб навчитися!
Справжній український борщ з пампушками
Як я вже писала в одній зі статей, український борщ має масу варіантів приготування, і у кожної господині є свої маленькі секрети і фішки, які дозволяють зробити його смак неповторним.
Постараюся деякі з них домовитися про те, описуючи сам рецепт.
Сьогодні, я хочу поділитися класичним варіантом приготування. Вийде блюдо смачним, гарним, як і належить, ароматним і досить густим, таким, що в ньому буде буквально стояти ложка.

Розрахунок продуктів дається на 3 - 4 літрову каструлю.
Нам знадобиться:
- м'ясо свинина (яловичина) грудинка - 800 - 900 гр
- сало - 100 гр
- капуста - 250 -300 гр
- цибуля - 1 шт
- картопля - 4 - 5 шт
- морква - 1 шт
- корінь петрушки або пастернаку - 50 гр
- болгарський перець - 1 шт
- буряк - 1 - 2 шт
- помідор - 1 - 2 шт або томатна паста
- лимон - 0, 5 шт
- або 9% оцет - неповна чайна ложка
- часник - 2 - 3 зубчики
- цукор - 1,5 ч. ложки
- червоний стручковий перець - за смаком
- сіль, перець чорний мелений - за смаком
- чорний перець горошком - 6 - 7 штук
- сушені трави - за смаком
- зелень петрушки, кріп - пучок
- лавровий лист - 1 - 2 шт
- топлене або рослинне масло - 2 -3 ст. ложки
- сметана - для подачі
Підготовка продуктів і приготування
1. Для приготування борщу можна використовувати як свинину, так і яловичину. Або ж змішати два види м'яса і готувати з нього. Необхідно брати м'ясо з мозкової «цукрової» кісточкою або грудинку. Готують також з реберець, але щоб на них було досить багато м'яса.

Бульйон повинен вийшов ситним і «міцним», а для цього потрібно м'ясо, кісточка і трохи жиру. Смачний бульйон - запорука смачного і наваристого супу.
2. М'ясо промити, порізати досить великими шматками. Це важливо для того, щоб і бульйон вийшов насиченим, і м'ясо залишилося смачним і соковитим всередині.
Залити його водою і поставити на вогонь.
Зазвичай борщ варять в каструлі великого обсягу, по - перше тому, що його варять завжди багато. А по - друге, бажано наливати воду в каструлю лише раз, на самому початку, і потім її вже не додавати.
3. Коли м'ясо закипить, треба буде ретельно зняти піну. Починати її знімати треба відразу ж з початком її появи. Процес цей довгий, але необхідний. Важливо не допустити бурхливого кипіння, щоб піна не «пішла» назад в бульйон. У цьому випадку він буде каламутним і сіруватим, що допускати не рекомендується.
Тому, поки не прибрали всю піну, від каструлі не відходьте. Знімайте її поки не приберете всю повністю.

Є також метод, коли зливають перший бульйон. У цього методу є багато противників, вважають, що це неправильно зливати першу воду, вважають, що це вже м'ясний бульйон і треба не зливати, а просто ретельно прибирати піну.
Погоджуся з ними, але лише частково. Інший раз трапляється таке м'ясо, що бульйон закипаючи, відразу ж темніє і мутніє. Такий бульйон я вважаю за краще злити, щоб отримати світлий суп. До того ж, якщо він тільки закипів, то не є ще по суті бульйоном і нічого корисного ще не придбав.
Якщо ж бульйон досить світлий, але Ви раптом упустили момент і піна вже пластівцями плаває по всьому бульйону, то просто процідіть його через марлю.
4. Після чого злегка прикрити каструлю кришкою і залишити м'ясо варитися на повільному вогні години на два - два з половиною. До тих пір, поки воно не стане повністю відходити від кістки.
Вогонь при цьому повинен бути невеликим, бульйон повинен лише злегка побульківать. Якщо кипіння буде сильним, то вода швидко википить і доведеться додавати її додатково, що небажано. До того ж від інтенсивного кипіння бульйон виходить каламутним, а борщ від цього сіріє.
Якщо варите зі свинячої грудинки, то це станеться швидше, а якщо використовуєте яловичу мозкову «цукрову» кісточку, то час варіння потрібно буде збільшити мало не в два рази.
5. А поки вариться м'ясо, можна приготувати заправку для борщу і підготувати овочі.

6. Капусту і болгарський перець нарізати тонкою соломкою. Цибулю порізати маленькими кубиками.

7. Морква і корінь петрушки або пастернаку порізати дуже тонкою соломкою, або потерти на тертці для корейської моркви.

Буряк також або порізати, або потерти на тертці.

Не раджу терти овочі на звичайній тертці, щоб бульйон не перетворився на подобу каші.
8. З помідора зняти шкірку, обшпаривши його окропом, і порізати дрібними кубиками. Або потерти його на тертці, в цьому випадку шкурка сама залишиться у Вас в руках. Можна також використовувати томатну пасту. Як правило вона додає більш насичений колір бульйону.
9. На сковороді розтопити топлене масло, на ньому борщ вийде особливо смачним і ароматним. Або можна готувати заправку на рослинному маслі.
А якщо варите борщ на жирної свинини і в бульйоні утворилося багато жиру, то можна приготувати заправку на ньому. В цьому випадку потрібно зняти жир ложкою і перекласти його в сковорідку. Нічого страшного, якщо разом з ним в сковороду потрапить частина бульйону. Овочі навіть краще будуть гаситися.
А є ще варіанти, де потрібно порізати сало, обсмажити його до отримання шкварок. Потім їх прибрати, а на виділився олії готувати заправку.
10. Викласти на розігріту олію цибулю і обсмажити його до золотистого стану.

11. Додати моркву і корінь селери або пастернаку, порізані соломкою. Загасити 2 - 3 хвилини при закритій кришці. Також додати сухі трави - петрушку, кріп, базилік. І не забути покласти цукор.

Білі коріння додавати в борщ рекомендується завжди. Вони дають чудовий аромат і смак страви стає помітно багатшими.
Але якщо коріння не виявилося, то додайте їх в сушеному вигляді, разом з сушеними травами. У спеціальних пакетиках продаються набори спецій для окремих страв, в тому числі і для борщу, придбайте їх, і там неодмінно будуть в складі коріння.
12. Додати томат або нарізані помідори. Гасити всі разом ще 2 - 3 хвилини. За необхідності додати трохи бульйону з каструлі.
13. Буряк також слід гасити в сковороді. І в даному випадку господині надходять по різному. Тертий буряк може додаватися в цю ж сковороду з вже тушкованими овочами. А може гаситися і в окремій сковороді.

Скажу чесно, суттєвої різниці в смаку страви в цілому спостерігатися не буде. Просто разом з буряком ми будемо додавати ще й кислоту, саме вона дозволить зберегти червоний колір і буряках і борщу в цілому. Але кислота зовсім не обов'язкова для тієї ж моркви і коріння.
Саме тому, найчастіше буряк тушкують в окремій сковорідці. Але вибір за Вами, помилки не буде ні в тому, ні в іншому випадку.

При гасінні буряків видавити лимонний сік прямо в сковорідку і тушкувати буряк до готовності. А щоб вона не була сухою, можна додати трохи бульйону з каструлі. Замість лимона можна додати оцет.
14. Коли м'ясо вже буде практично готове, покласти в каструлю дві - три цілих картоплини. І дати їм можливість зваритися до готовності. На той час уже і м'ясо повинно бути повністю готове.
15. Дістати і те, і інше з каструлі. М'ясо порізати на порційні шматочки.
Якщо кісточки мали відколи, і могли потрапити в бульйон, то його треба обов'язково процідити.
Картоплею ми будемо «загущать» бульйон. Адже ми пам'ятаємо про те, що в борщі повинна стояти ложка. А зробити його густим можна двома способами.

- відвареної цілком картопля розім'яти виделкою в пюре і викласти назад в бульйон
- другий спосіб передбачає обсмажування борошна. Її треба додати в сковорідку до овочів, після того, як обсмажили морква з корінням.
В принципі, деякі господині використовують відразу обидва способи. Але ми сьогодні будемо використовувати лише одним. Тому що обидва способи ми вже випробували в рецептах борщу в попередній статті.
16. І так, відправляємо в проціджений бульйон розім'яту картоплю. І відразу ж додаємо порізаний брусочками сиру картоплю. Якщо хочете борщ поострее додайте шматочок червоного стручкового перцю. Варити 10 хвилин.

17. Додати капусту і порізане шматочками м'ясо, варити все разом 10 хвилин. Посолити за смаком.

Тут є один нюанс. Якщо капуста рання весняна, то її треба варити зовсім трошки, достатньо всього 15 хвилин часу. Якщо ж капуста зимова, з грубими листками, то вариться вона трохи довше, буває до півгодини. Тому час треба враховувати і вносити необхідну корекцію в закладання інгредієнтів. Переварена капуста в борщі ні до чого!
18. Потім додати болгарський перець, і морквяний заправку, варити все разом ще 10 хвилин.

19. Неодмінний атрибут класичного українського борщу - це сало. Як я вже зазначала вище, буває, що його обсмажують до шкварок і потім готують на цьому маслі заправку.
Але сьогодні ми розглянемо інший спосіб. Сало треба порізати дрібними кубиками, часник подрібнити.

Горошини чорного перцю розтерти в ступці. Додати туди ж часник і сало, потім порізану петрушку і ще раз розтерти. Намагатися подрібнити суміш, як можна дрібніше.

Сало можна використовувати будь-який, це може бути як магазинний шпик з перчиком, так і простий продукт домашнього приготування. Вважається, що чим старіше і «запашиста» сало, тим смачніший борщ.

20. Ввести в каструлю буряк, перемішати. Додати суміш сала з часником в бульйон. Перемішати. Варити 5 хвилин на дуже маленькому вогні, щоб буряк не втратила свій колір.

21. Додати чорний мелений перець за смаком, лавровий лист. Спробувати бульйон, і якщо недостатньо солі, то посолити за смаком.
22. Виключити через 5 хвилин, закрити кришкою і прикрити рушником, залишити хвилин на 20 - 30, щоб борщ відпочив і настоявся.

Якщо клали гострий стручковий перець цілком, то його треба відшукати і дістати, щоб він нікому не попався і не зіпсував смак.

Подати з пампушками, присмачивши сметаною і посипавши свіжим кропом. Їсти з задоволенням.
Як приготувати пампушки з часником
Нам знадобиться:
- борошно - 500 гр
- вода - 125 мл + 2 ст. ложки
- молоко - 125 мл
- яйце - 1 шт
- сухі дрожжі- 1 ч. ложка
- соняшникова олія - 4 ст. ложки
- цукор - 2 ст. ложки
- сіль -0,5 ч. ложки
- часник - 1 головка
- кріп - пучок
приготування:
1. У велику миску двічі просіяти борошно. Робити це обов'язково, щоб наситити борошно киснем. Готуємо ми пампушки, і вже в самій назві чується, що вони повинні вийти пишними і повітряними.
2. Додати цукор, сіль і дріжджі. Тобто відразу ж з'єднуємо і перемішуємо все сухі компоненти.

3. У серединці зробити невелику ямку і влити в неї злегка тепле молоко і воду. Можна готувати і тільки на одному молоці і тільки на одній воді.

Мені подобається запропонований варіант, тому що по ньому виходить і не зовсім прісне тісто, і не зовсім здобне, як для булочок. Тобто у нас вийде справжній дуже смачний хліб!
4. Замісити тісто. Воно вийде досить щільним.

5. Додати до нього 2 столові ложки олії і продовжити місити, поки воно не стане м'яким і однорідним.

6. Викласти тісто знову в миску і ще раз змастити маслом, на цей раз лише зверху, щоб тісто не завітриться. Прикрити миску рушником і поставити в тепле місце на годину, щоб воно расстояться і піднялося.
7. Тим часом займемося часником і зеленню. Часник очистити і продавити через прес. Додати масло, що залишилося і часник, все перемішати і злегка перетерти.

8. З кропу зрізати грубі стебла і подрібнити. Додати до часнику, знову розтерти. Потім додати воду і перемішати.

Вода потрібна для того, щоб верхня скоринка пампушок вийшла м'якою і апетитною.
9. Через годину тісто має піднятися і збільшитися в об'ємі в два рази.

Обмять його, змастити руки олією і сформувати невеликі булочки.

Для цього розділити тісто на дві - три частини. Потім обмять одну частину, сформувавши гладку верхівку. Помістити тісто в кулачок і просто видавити невелику круглу булочку з нього.

Таким чином, всі булочки вийдуть одного розміру, будуть гладкими і рівними. Загалом має вийти 10 - 11 штук.
10. Готові пампушки викласти у змащену маслом форму і залишити їх в теплому місці підніматися хвилин на 20 - 30, в залежності від свіжості дріжджів. Поки вони піднімаються, їх знову потрібно прикрити рушником, щоб тісто не завітриться.

11. Духовку прогріти до 200 градусів і поставити форму з готовими виробами у неї. Випікати 20 - 25 хвилин до рум'яного стану. Готовність можна перевірити, проткнув булочки зубочисткою. Якщо на ній після протиканія не залишилося рідкого тесту, значить вироби повністю готові.

Час випічки залежить від особливостей духовки і того, наскільки рум'яним Ви хочете бачити готовий продукт.
12. Готову випічку дістати з духовки і змастити ще гарячі булочки сумішшю часнику і зелені. Користуватися для цього можна силіконової пензликом.

Ось такі ароматні і смачні пампушки у нас вийшли. Борщ з ними здасться в кілька разів смачніше і ароматні.
А ось ще один рецепт, де борщ готується зі свинячими реберцями та квасолею. Ніколи не готували борщ з квасолею? Спробуйте обов'язково, потім завжди будете готувати такий же.
Єдине, що в цьому рецепті мені хотілося б змінити, так це те, щоб використовувати квасоля не магазинну з банки, а самостійно зварену, і не білу, а темну. Але це знову - таки спогади з дитинства.
Якщо Ви уважно прочитали і подивилися рецепти, то напевно змогли побачити, що приготувати справжній український борщ зовсім нескладно. Головне дотримуватися певних правил і вчасно закладати ті чи інші продукти.
І тоді дуже смачний, ароматний борщ завжди буде на вашому столі таким, яким він і повинен бути. До речі, Ви знаєте, що на другий або третій день він стає ще смачніше? Знаєте ?! Тоді готуйте його побільше, щоб вистачило і на наступний день. А ось пампушки краще пекти кожен раз свіжі, так подавати до борщу з пилу, з жару, поки вони ще гарячі.
Ось і приготували ми сьогодні разом з Вами традиційна українська страва. Я сподіваюся, що воно у всіх вийшло
І хоча хочеться багато говорити ще про цю дивовижну блюді, як про хорошого перевіреному другу. Але Ви швидше за все і самі все знаєте! Тому на цьому я сьогодні хочу закінчити свою статтю.

Якщо Вам сподобався рецепт, то пишіть коментарі та діліться їм в соціальних мережах. Як завжди говорив мій тато «Для Вас це нічого не коштує, а для мене велика користь!»
І в будь-якому випадку, спасибі, що дочитали рецепт до кінця. Я дуже сподіваюся, що Ви по ньому приготуєте найсмачніший борщ на світлі.
Смачного!