Страви зі свіжого щавлю - 20 простих і смачних рецептів
Коли на наших грядках з'являється перша зелень, ми з радістю відзначаємо - весна вступила у свої права. Що ж виростає на наших дачних ділянках раніше всього іншого? Правильно, це ревінь, і у нас вже є цілий цикл рецептів з його використанням. Це і різні другі страви, і солодкі страви і заготовки на зиму у вигляді варення.
Потім йде друга черга зелених рослин, це так звані листові овочі, і до них відносяться відомі всім різні сорти листового салату, шпинат і щавель.
І останній є найбільш популярним в наших краях. Часом запитують - «А що можна приготувати з щавлю крім зелених щей?» А приготувати можна багато чого. І сьогодні ми розглянемо багато цікаві рецепти страв з цього корисного зеленого рослини.
Всім відомі традиційні страви з його застосуванням - це зелений борщ, або щі, які можна приготувати як пісними, так і м'ясними, або рибними, а також пироги і пиріжки із щавлем. Але можна готувати і вітамінні салати з його використанням, і навіть другі страви.

Ми сьогодні будемо готувати і їх, і інші, менш відомі страви. І якщо Ви любите це зелена рослина, то стаття безсумнівно виявиться для Вас корисною.
зміст:
- Салати з щавлю
- Вітамінний салат з яйцем і редискою
- Салат з огірком і шпинатом
- Теплий салат «Дачний» з яйцем
- Салат із щавлю з горіхами
- Салат з морквою і сиром під соусом песто
- Рецепти перших страв
- Щи із щавлю та кропиви з яйцем
- Зелений борщ з м'ясом і яйцем по-українськи
- Холодник з буряком на кефірі
- Окрошка зі щавлем на кефірі
- Ботвінья по-староруський
- ботвінья псковопечерская
- Другі страви
- Пюре із щавлю
- Щавель, тушкований з маслом і яйцями
- Котлети з щавлю та кропиви
- Весняний пудинг по-болгарськи
- випічка
- Млинці зі щавлем
- Пиріг по-Чуваської з дріжджового тіста
- Солодкий пиріг з дріжджового здобного тіста
- Пиріжки зі щавлем, яйцем і зеленою цибулею
- Солодкі слойки зі щавлем з листкового тіста
- Особливості приготування страв з щавлю
Салати з щавлю
Такі салати хороші тим, що в них зберігаються всі корисні вітаміни та мікроелементи. Особливо, якщо ми не проводили з овочем попередню теплову обробку.
Зазвичай у складі інгредієнтів можуть бути різні овочі - це і редис, і огірок, і помідор, і капуста. Звичайно ж додають і різну іншу зелень - зелену цибулю, петрушку, кріп, шпинат, молоду бадилля від буряка. Дуже часто в такі салати додається варене яйце, або тільки жовтки.
З цих поєднань продуктів можна приготувати багато різних варіантів, де можна додавати наш зелений овоч в різних кількостях. Де - то він може бути основним компонентом, а де - то бути лише в якості добавки.

Найвідоміші і популярні салати готуються з помідорами і огірками, з редискою і яйцем. І якщо перший готується дуже просто - все ріжеться довільно, змішується і заправляється оливковою олією з додаванням солі. Те ось всі наступні, мають деякі особливості, про які варто поговорити більш детально.
Вітамінний салат з яйцем і редискою
Нам знадобиться:
- щавель - 200 гр
- редис - 200 гр
- зелений горошок консервований - 100 гр
- яйце - 2 шт
- зелена цибуля - 50 гр
- сметана - 3 ст. ложки
- зелень
- сіль за смаком
приготування:
1. Редис ретельно промити, очистити від забруднень і порізати невеликими шматочками будь-яким відомим способом.
Якщо є можливість використовувати редис червоного і білого кольору, то це буде дуже добре. Салат вийде більш красивим і багатим за смаком.
2. Щавель перебрати і промити під проточною водою. Дати стекти воді і промокнути паперовими рушниками. Потім нарізати не надто дрібною соломкою.
3. Зелена цибуля і зелень (можна кріп і петрушку) порізати.
4. Порізати дрібними кубиками яйце. Залишити трохи для прикраси. З консервованого горошку злити рідину.
5. З'єднати всі компоненти, посолити і обережно перемішати.
6. Зверху полити сметаною. Красиво оформити редискою і свіжою зеленню.

Так як в цьому варіанті салату ми не ставимо під овочі тепловій обробці, то він виходить просто супер вітамінним. Тому готуйте його частіше і заповнюйте баланс вітамінів після довгої зими.
Салат з огірком і шпинатом
Коли виростає перший щавель, багато хто не знає, що з ним робити. І звичайно перше, що спадає на думку - це використовувати його в салаті. Але от питання як? І ось рецепт.
Нам знадобиться:
- щавель - 150 гр
- шпинат -150 гр
- огірок - 1 шт (невеликий)
- часник - 1 2 зубчики
- кріп - 2 - 3 гілочки
- горіхи - 0,5 склянки
- рослинне масло - 2 ст. ложки
- оцет 9% - за смаком
- сіль за смаком
приготування:
1. Листя щавлю і шпинату перебрати і ретельно промити під проточною водою.
2. Відварити в злегка підсоленій воді.
Відварювати листя слід в різних каструлях. Щавель містить кислоту і вона вплине на смак шпинату. Він втратить свою ніжність і стане жорстким і менш смачним. До того ж він змінить свій колір на менш приємний.
Відварювати листя не більше 5 хвилин. Але краще ще менше.
3. Дати стекти воді і охолонути. Потім крупно порізати.
4. Огірки порізати не дуже дрібно, спосіб нарізки можна вибрати будь-який.
5. Приготувати заправний соус. Горіхи потовкти в блендері, туди ж додати часник, зелена цибуля і кріп. Розвести гарячою водою до консистенції густої сметани.
6. Додати за смаком сіль і оцет, влити рослинне масло. Перемішати.
7. Порізані листя змішати з огірком і викласти на салатну тарілку.
8. Зверху полити заправних соусом.

Подавати до столу і їсти з задоволенням.
Теплий салат «Дачний» з яйцем
По суті це блюдо можна вважати омлетом, а можна і теплим салатом.
Нам знадобиться:
- щавель - 100 гр
- листя салату - 100 гр
- яйце - 6 шт
- масло вершкове - 2 ст. ложки
- вершки жирні - 3 ст. ложки
- сіль за смаком
приготування:
1. Листя зеленого салату (будь-якого) і щавель перебрати, видалити сміття і ретельно промити в проточній воді.
2. Відварити листя салату в підсоленій воді хвилини 2 - 3, потім воду злити і викласти їх в друшляк, щоб стекла вся вода і листя охололи.
Порізати листя соломкою.
3. Щавель нарізати такий же соломкою.
4. На сковороді зігріти половину вершкового масла і припустити на ньому нарізані листя.
5. Додати в сковороду нарізані листя салату і акуратно перемішати. Трохи посолити і вилити зверху вершки, намагаючись розподілити їх рівномірно.
6. Яйця змішати, збивши їх виделкою, трохи посолити і залити підготовлену суміш. Накрити кришкою і поставити на дуже повільний вогонь, щоб яйця запеклася, як в омлеті.

Можна також запекти суміш в духовці. В цьому випадку вона вийде більш рум'яної.
7. Подавати в гарячому або теплому вигляді.
Салат із щавлю з горіхами
Нам знадобиться:
- щавель - 350 гр
- цибуля ріпчаста - 1 шт
- волоські горіхи - 15 шт
- молоко -0,5 склянки
- петрушка - 3 - 4 гілочки
- сіль за смаком
приготування:
Як відомо, щавель - дворічна рослина.

Найбільш корисні молоде листя першого року. У них більше корисних мікроелементів і вітамінів, а також менше небажаної кислоти. Тому намагайтеся використовувати рослини перволітки.
1. Листя очистити від сміття і ретельно промити під проточною водою. Потім обшпарити їх в окропі, щоб листя стали м'якими. Воду для цього підсолити.
Потім відкинути їх на друшляк і дати стекти воді. Після чого дати їм охолонути і нарізати, як захочете. Можна і крупно, і дрібніші.
2. Лук очистити і дрібно нашаткувати. Залити окропом і залишити на 5 хвилин, щоб пішла гіркота. Потім воду злити.
3. Горіхи очистити від шкаралупи, або взяти вже очищені. Видалити перегородки і подрібнити. Можна прокатати їх качалкою, а можна подрібнити за допомогою блендера. У першому випадку вони будуть побільше, а в другому, природно дрібніше.
4. Пересипати горіхи в молоко і трохи посолити суміш.
5. Додати в суміш щавель, цибулю і подрібнену петрушку.
6. Вміст акуратно перемішати і викласти на салатну тарілку. Красиво прикрасити горіхами і свіжою зеленню. Подати до столу.

Горіхи можна використовувати не тільки волоські, а й будь-які інші. Якщо їх не подрібнювати настільки дрібно, то салат можна керувати не молоком, а оливковою олією.
Експериментуйте, і у Вас кожен раз буде виходити нову цікаву страву.
Салат з морквою і сиром під соусом песто
А ось такий цікавий рецепт я знайшла, коли готувала матеріал до цієї статті. Раніше я такого варіанту салату ніде не зустрічала, але судячи з опису, виходить досить смачно.
І хоча я ще за цим рецептом не встигла спробувати приготувати, так як щавель у нас ще не виріс, але ось рецепт хотілося б Вам запропонувати. Аж надто він гарний!
Ось такий гарний, і я впевнена, смачний салат, вийшов у автора рецепта. Чекаємо коли і у нас виросте цей зелений овоч, і будемо неодмінно готувати.
Рецепти перших страв
Особливе місце в приготуванні страв займають щі, борщі, окрошки і холодники. А також не часто зустрічається в наш час - холодник.
Щи й борщі готуються і подаються, як гарячими, так і холодними. А от інші супи подаються охолодженими і дуже гарні спекотними літніми днями.
Готуються вони на воді і на квасі, з додаванням кефіру або сметани. У їх складі багато свіжої зелені, і свіжих овочів. Багато з них готуються без м'яса. Але в усі рецепти за бажанням можна м'ясо включати. А де - то навіть використовувати рибу або раків.

У літній період такі супи приймаються просто на Ура! Їх люблять і з задоволенням готують. Давайте і ми приділимо їм належну увагу.
Щи із щавлю та кропиви з яйцем
Нам знадобиться:
- щавель - пучок 250 гр
- кропива - пучок 250 гр
- картопля - 2 3 шт
- цибуля - 1 шт
- масло топлене - 1 ст. ложка
- борошно - 1 ст. ложка
- зелена цибуля - 2 - 3 шт
- сіль, перець - за смаком
- перець горошком - 3 - 4 шт
- лавровий лист - 1 шт
- яйце варене - 3 шт (для подачі)
- петрушка, кріп - для подачі
- сметана - для подачі
приготування:
1. У каструлю налити воду, приблизно 2 літри і поставити її закипати. Тим часом кропиву перебрати і промити під проточною водою. Найкраще використовувати молоді паростки, у яких стебло ще не жорсткий.
2. Як тільки вода закипить, покласти в неї кропиву і варити 10 хвилин. Потім відкинути її на сито, дати стекти воді і злегка віджати.
3. А поки кропива вариться, почистити і порізати не надто великими брусочками картопля. Після того, як злили відвар, знову довести його до кипіння і додати картоплю. Варити до готовності хвилин 12 - 15.
4. Цибулю порізати дрібними кубиками і обсмажити його на топленому маслі. Як тільки він злегка зарум'яниться всипати борошно (неповну столову ложку), і обсмажити всі разом. Потім налити трохи відвару з каструлі і все згасити, поки вариться картопля.
5. Остигнула кропиву пробити за допомогою блендера в пюре, або ж можна пропустити її через м'ясорубку.
6. Щавель перебрати і ретельно промити під проточною водою і порізати соломкою.
7. Як тільки картопля буде готовий, додати в каструлю пюре з кропиви, обсмажену цибулю з борошном, порізаний щавель, чорний перець горошком і лавровий лист. Посолити і поперчити за смаком.
8. Довести до кипіння і варити 2 хвилини. Після чого вимкнути і можна відразу ж розливати по тарілках.

9. Подавати разом з нарізаною зеленню і яйцем, заправивши сметаною.
Щи бажано готувати на один раз. На наступний день він втратить свої смакові якості і більшість вітамінів.
Втім, це стосується всіх страв, приготованих з щавлю.
Замість кропиви можна використовувати і шпинат. Можна подати щі, нарізавши в них відварне м'ясо або рибу. А якщо будете їсти їх холодними, то в рецепт можна ввести свіжі огірки.
Насправді, рецептів щей з використанням щавлю досить багато. На жаль я не зможу розмістити їх все в одній статті. А значить будуть і ще рецепти на цю тему.
Зелений борщ з м'ясом і яйцем по-українськи
Борщ з цього зеленого листового овоча можна готувати як з м'ясом, так і без нього. І хоча стаття у нас знаходиться в рубриці «Вегетаріанські страви», я розповім, як його готувати з м'ясом. Але якщо захочете приготувати пісний варіант, то просто приберіть пункт з м'ясом. Все інше готується так само. Ну і природно зменшується час приготування.
А взагалі загальні принципи приготування схожі на приготування звичайного борщу. А пісний борщ готується також, як і борщ без м'яса з капустою.
Нам знадобиться:
- м'ясо на кісточці, свинина - 300 гр
- щавель - 100 гр
- шпинат - 100 гр
- цибуля - 1 шт
- картопля - 2 шт
- буряк - 1 шт
- морква - 1 шт
- корінь петрушки - 1 шт
- борошно - 1 ст. ложка
- цукор - 1 ч. ложка
- спеції, сіль - за смаком
- рослинна олія
- спеції, лавровий лист
- яйце варене - 1 шт - для подачі
- сметана - для подачі
- зелена цибуля, кріп, часник - для подачі
Ось як багато вийшло інгредієнтів. Але так і треба, в борщі якраз і цінується різноманітність.
приготування:
1. Зварити бульйон на м'ясний кісточці, як зазвичай варять бульйон. Потім м'ясо дістати і остудити. Бульйон процідити. На ньому і будемо варити борщ.
2. Буряк нашаткувати, для цього можна використовувати терку для корейської моркви. Скропити оцтом, посолити, додати цукор і трохи бульйону і тушкувати в сковороді до готовності.
3. Невелику цибулину нарізати дрібними кубиками. Морква і корінь петрушки також потерти на тертці для корейської моркви.
4. Лук злегка обсмажити, додати коріння і коли вони злегка потім, додати борошно. Обсмажити 2 - 3 хвилини, влити бульйон і тушкувати коріння до готовності.
5. Картоплю очистити і порізати невеликими брусочками. Викласти її в киплячий бульйон і варити 12 - 15 хвилин до готовності.
6. Щавель і шпинат перебрати і промити під проточною водою. Потім нарізати великою соломкою.
7. Коли картопля буде готова, додати в бульйон буряк, коріння з цибулею, нарізані щавель зі шпинатом. Також покласти в бульйон нарізане порційними шматочками м'ясо. Додати улюблені спеції, сіль, перець за смаком і лавровий лист.
8. Варити до готовності.
9. Готовий борщ розлити по тарілках, покласти м'ясо і кружечок вареного яйця. Також поставити на стіл сметану і подрібнену зелену цибулю і кріп. Можна подати і свіжий часник.

Такий борщ смачний з чорним хлібом, дуже смачний, ароматний і неймовірно корисний.
Не стала занадто докладно описувати весь рецепт. Якщо вмієте готувати борщ, то все буде і так зрозуміло. А якщо не вмієте, то перейдіть по одній з посилань, і зможете також приготувати його без праці.
Хоча начебто і в цьому рецепті все зрозуміло.
Холодник з буряком на кефірі
Так готують холодник в Білорусії, і він є прекрасним холодним супом і альтернативою окрошка.
Нам знадобиться:
- щавель - 700 гр
- буряк - 400 гр
- огірки свіжі - 2 шт
- яйце відварне - 1 - 2 шт
- зелена цибуля - пучок
- кріп - для подачі
- кефір - 2 - 2,5 склянки
- сметана - 2 - 3 ст. ложки
- цукор - 1 ст. ложка
- сіль за смаком
приготування:
1. Щавель перебрати, промити в проточній воді і порізати соломкою. Закип'ятити невелику кількість води і відварити в ній його протягом 5 хвилин. Потім все охолодити.
2. Буряк очистити і цілком відварити у воді з додаванням оцту. Буряк і відвар охолодити. Відвар процідити через марлю, а буряк порізати соломкою.
3. Яйця розрізати і дістати жовток. Розтерти його за допомогою толкушкой.
4. Зелена цибуля подрібнити, перекласти в миску, посипати з сіллю і розтерти до утворення соку.
5. Огірок порізати соломкою. Якщо у нього тверда шкірка, то її краще очистити. Білки яєць також порізати соломкою.
6. В охолоджений відвар зі щавлем додати нарізані огірки і буряк, розтерті жовтки і цибулю. Всипати цукор і посолити за смаком.
Долити необхідну кількість бурякового відвару.
7. Кефір збити за допомогою віночка і додати туди ж. Всі поставити в холодильник і витримати там не менше 30 хвилин.
8. Розлити по тарілках, додати сметану і подрібнений кріп. Їсти охолодженим.

Зберігати в холодильнику.
Окрошка зі щавлем на кефірі
Окрошку зі щавлем можна готувати на кефірі і на квасі. На квасі її готують майже так само, як готують звичайну окрошку. Вона може бути як м'ясної, так і пісної.
Але ось знайшла у себе цікавий рецепт окрошки на кефірі, і вирішила включити в статтю саме його. У всіх моїх вибірках окрошки такого рецепта немає. А тепер буде.
Нам знадобиться:
- щавель - 1 пучок
- редис - 5 - 6 шт
- огірки - 2 шт
- цибуля зелена - половина пучка
- кефір - 500 мл
- вода мінеральна - 1 стакан
- зелений консервований горошок - 0,5 склянки
- консервована кукурудза - 1 - 2 ст. ложки
- сметана - для подачі
- сіль за смаком
приготування:
1. Щавель перебрати і ретельно промити в проточній воді. Обсушити і дрібно порізати.
2. Огірки порізати кубиками, редис півкругами, або кружечками, якщо він не великий. Зелену цибулю порізати, як зазвичай.
3. Всі скласти в миску, або каструлю. Додати консервовані кукурудзу та зелений горошок. Посолити і перемішати. Суміш поставити в холодильник охолоджуватися на 30 хвилин.
4. У глечику змішати охолоджені мінеральну воду з газом і кефір. Можна все це збовтати в пляшці з кришкою, що закручується.
Якщо газованої немає, то можна використовувати і просту охолоджену воду. Її звичайно ж треба попередньо закип'ятити.
5. Розкласти в тарілки охолоджену суміш і залити рідкою складовою. Подати зі сметаною.

Ось такий незвичайний рецепт я як - то знайшла в одному з журналів, і зберегла. І не тільки зберегла, а й пробувала приготувати. Виходить незвично і смачно.
Але взагалі можна додавати в таку окрошку і традиційні з такої нагоди інгредієнти - картопля, яйця, зелень. І виключити консервовані компоненти. Все - таки окрошка вважається стравою «живим». Але такий рецепт існує, і він має місце бути, тому я і включила його до статті.
До речі, можна готувати і супи - пюре з щавлю. Тут вже все зовсім просто. Варимо будь-який звичайний суп на його основі, і пробиваємо його занурювальним блендером. Подаємо з грінками.

А якщо все ж потрібна підказка, то подивіться рецепт супу - пюре зі шпинатом, і готуйте все одно, тільки замість шпинату використовуйте щавель.
Ботвінья по-староруський
Ботвінья - це страва російської кухні, по суті являє собою холодний суп. А називається так тому, що в її складі багато свіжої зелені, яка по - старорусски називається «бадилля».
У рецептах приготування може зустрічатися крім щавлю - шпинат, кропива, зелена цибуля, бурякова гичка.
Ботвінья дуже хороша в спекотні дні, і є більш легким стравою, ніж окрошка. А якщо додавати в неї колотий лід - «багренец», то і більше охолоджуючої.
Традиційно до Ботвінов подавали рибу, найчастіше червону (рибу осетрових порід). Вона могла бути як солоної, так і відвареної. Зараз можна зустріти так звану «неповну» холодник, яка подається без риби.
Нам знадобиться:
- щавель - 400 гр
- риба або раки - 400 гр
- огірок - 3 - 4 шт
- зелена цибуля - пучок
- кріп - пучок невеликий
- квас - 1,3 літра
- сіль - 1 ч. ложка без гірки, або за смаком
- цукор - 1 ч. ложка без гірки
- хрін - 1 ч. ложка
- гірчиця - 1 ч. ложка (неповна)
- шампанське або херес - за смаком і бажанням
Так, так ... Я не помилилася, шампанське або херес ... Адже ми ж готуємо незвичайний суп!
приготування:
1. Щавель перебрати і ретельно промити під проточною водою. Нарізати соломкою і злегка припустити в невеликій кількості води, або у власному соку.
Коли він буде готовий, протерти його через сито.
2. Цибулю порізати, пересипати в миску і додати сіль. Розтерти до появи соку. Сильно не старатися і в пюре не перетирати.
3. Додати до цибулі хрін, гірчицю і цукор і перемішати.
4. Огірки порізати кубиками або короткою соломкою. Кріп подрібнити, зрізавши грубі стебла.
5. Скласти всі інгредієнти в каструлю і залити холодною несолодким квасом.
6. Відварити в підсоленій воді рибу або раків. У вариться бульйон додати невелику цілу цибулину, кілька горошин чорного перцю. В кінці варіння додати лавровий лист.
Готову рибу або раків дістати і охолодити.
Бульйон можна пити просто так, а можна зварити на ньому юшку.
7. Розлити холодник по тарілках. Рибу можна викласти зверху, або ж подати на окремій тарілці.

8. У холодник додати шампанське або херес. Ну це за бажанням. І звичайно не для дітей! А взагалі, спробуйте - це того варто !!!
А також заздалегідь потрібно наморозили лід. Його кладуть прямо в тарілки, і поки їдять, додають кілька разів додатково. Це спеціально, щоб продовжити задоволення!
Ось такий рецепт. Як бачите, він відрізняється від усіх інших рецептів холодних супів.
ботвінья псковопечерская
Ще один цікавий рецепт, на цей раз з Півночі нашої країни.
Нам знадобиться:
- щавель - 200 гр
- шпинат - 300 гр
- огірок - 2 шт
- буряк з бадиллям - 1 - 2 шт
- зелена цибуля - невеликий пучок
- кріп - невеликий пучок
- риба - 400 гр
- квас - 1 літр
- цукор - 1 ч. ложка
- сіль за смаком
- оцет 3% - 1 ст. ложка
- хрін - 1 ст. ложка
- лимон
приготування:
Холодник за цим рецептом готують також, як і в попередньому рецепті. Але як Ви напевно встигли помітити тут в складі інгредієнтів додана буряк з бадиллям.
Її слід нарізати невеликими кубиками і припустити в невеликій кількості води з додаванням оцту. Потім охолодити і ввести в загальну масу.
Якщо використовується молода буряк, то в хід йде і бадилля. Адже треба ж виправдовувати назву! Ріжуть її разом зі стеблами, стебла - кубиками, а листя соломкою.
Чи не відварюють разом щавель і шпинат, інакше шпинат стане жорстким і втратить свій гарний колір.
При подачі, в тарілки можна покласти скибочку лимона. Він додасть приємний аромат свіжості.

Або прикрасити суп яйцем. Подавати зі сметаною.
Другі страви
Мало хто знає, що з цього зеленого кислуватого рослини можна готувати не тільки салати і супи, а й другі страви. Скажіть, хто - то пробував з нього пюре, а котлети?
А знаєте, що з нього можна приготувати запіканки і омлети, і навіть пудинг? Ніколи не чули про таке?
Тоді Вам напевно буде цікаво дізнатися про все це різноманітність і поповнити свою скарбничку не тільки корисними, а й смачними рецептами.
Пюре із щавлю
Нам знадобиться:
- щавель - 1 кг
- молоко або вершки - 1,5 склянки
- вершкове масло - 4 ст. ложки
- борошно - 2 ст. ложки
- жовтки від варених яєць - 2 шт
- сіль, перець - за смаком
- грінки для подачі
приготування:
1. Щавель перебрати і ретельно промити під проточною водою. Потім дрібно нарізати і залити невеликою кількістю окропу, тушкувати 5 - 6 хвилин, трохи посоливши.
Потім перекласти в друшляк і відцідити зайву рідину.
2. На невеликій сковорідці зігріти половину вершкового масла і підсмажити на ній борошно. Стежити при цьому, щоб вона не почала горіти.
Як тільки у муки з'явиться легкий горіховий запах і вона стане жовтіти, відразу ж налити в сковороду молоко і швидко перемішати до зникнення грудочок. Якщо грудочки не розійшлися, то можна розмішати суміш за допомогою віночка.
Посолити суміш і додати за смаком перець. Довести до кипіння і дочекатися загустіння.
3. Викласти в суміш щавель і тушкувати 10 хвилин на дуже повільному вогні. Кришкою накривати не треба.
4. Жовтки розтерти за допомогою вилки і змішати зі злегка підталим вершковим маслом.
5. Зняти пюре з вогню і заправити підготовленою сумішшю з жовтків з маслом.

Подавати пюре гарячим разом з грінками, які можна приготувати самостійно, підсмаживши їх на деку в духовці.
Щавель, тушкований з маслом і яйцями
Нам знадобиться:
- щавель - 450 гр
- топлене масло - 3 - 4 ст. ложки
- цибуля - 1 шт
- яйце - 3 шт
- кінза - невеликий пучок (можна петрушку)
- сіль за смаком
приготування:
Це зовсім простий рецепт, за яким до того ж можна швидко приготувати страву.
1. Щавель очистити і промити в проточній воді. Потім відварити 5 хвилин в злегка підсоленій воді.
2. Відкинути на друшляк, дати охолонути, віджати рідину і дрібно порізати.
3. Невелику за розміром цибулину порізати дрібними кубиками і обсмажити на топленому маслі.
4. Додати нарізаний щавель, подрібнену кінзу (петрушку), сіль і ретельно перемішати.
5. Тушкувати до готовності.
6. Залити яйцями, поперчити і довести до готовності при закритій кришці.

Ця страва також нагадує омлет, готується швидко і виходить смачним.
Котлети з щавлю та кропиви
Дивуєтеся, що із зелених культур можна готувати котлети? Так адже точно можна. Причому замість кропиви можна брати і шпинат. А можна використовувати і відразу три компонента.
І хочу відразу ж сказати, що це блюдо відноситься до болгарської кухні, саме так там його і готують.
Нам знадобиться:
- щавель - 250 - 300 гр
- кропива - 250 гр
- петрушка - невеликий пучок
- терта бринза - 0, 5 склянки
- яйце - 2 шт
- борошно - 2 - 3 ст. ложки
- масло рослинне - для фритюру
- сіль за смаком
приготування:
1. Кропиву і щавель перебрати і ретельно промити під проточною водою. Петрушку промити, і зрізати грубі стебла. Перекласти все в каструлю і залити окропом так, щоб всі листи були прикриті.
2. Поставити на вогонь, довести до кипіння і відразу ж злити воду, виклавши вміст в друшляк. Дати листю трохи охолонути, віджати і нарізати, як можна дрібніше.
Відвар не виливайте, на ньому можна приготувати смачний вітамінний суп.
3. Пересипати суміш борошном, посолити і вбити два яйця. Додати натерту на тертці бринзу. Ретельно вимісити фарш. За бажанням додати чорний мелений перець.
4. Масло зігріти на сковороді досить сильно.
5. Приготувати столову ложку, набирати нею фарш і викладати в розігріте масло. Коли знизу злегка прихопити і з'явиться скоринка, злегка притиснути фарш ложкою, надавши котлет плоску форму.
6. Коли низ підрум'яниться, перевернути і обсмажити з іншого боку також до рум'яного стану.
7. Готові котлети викласти на шар паперових рушників, щоб зайве масло стекло і вбралося в папір.

8. Подають такі котлети з будь-яким салатом. А також подають з айраном, кислим молоком або кефіром.
Спробуйте приготувати. Блюдо виходить досить цікавим. Їм Ви точно здивуєте всіх своїх домашніх.
Весняний пудинг по-болгарськи
А ось ще одне болгарське блюдо, яке також може Вам сподобається.
Нам знадобиться:
- щавель - 500 гр
- петрушка - пучок
- рис - 0,5 склянки
- яйця - 4 - 5 шт
- молоко - 2 склянки
- мелені сухарі - 3 - 4 ст. ложки
- топлене масло - 1 - 2 ст. ложки
- сіль за смаком
приготування:
1. Зелене листя очистити і промити, нарізати соломкою. Додати нарізану зелень петрушки, грубі стебла видалити. Посолити і перемішати.

2. Викласти на сковороду і тушкувати у власному соку 7 - 8 хвилин на дуже повільному вогні, періодично перемішуючи, щоб швидше виділявся сік.
3. Сік відцідити, а зелень подрібнити за допомогою ножа або січки.
4. Рис промити, залити молоком, посолити і варити до готовності. Стежити, щоб не пригоріло, вогонь повинен бути невеликим. Коли звариться, дати охолонути.
5. Змішати зелене пюре з готовим рисом. Додати в масу товчені сухарі і жовтки яєць. Все ретельно перемішати до однорідного стану.
6. Білки збити в піну за допомогою міксера. Потім акуратно ввести їх в суміш, перемішуючи лопаткою зверху вниз.
7. Підготувати форму, змастити її маслом і обсипати сухарями. Викласти в неї масу.
8. Духовку прогріти до 180 градусів і поставити в неї форму. Випікати до стану, поки пудинг не підрум'яниться.
9. Подавати гарячим, розрізавши на порційні шматочки. Можна подати зі сметаною і будь-яким салатом.

Їсти з задоволенням!
випічка
Випічка - це просто окрема тема. З цього наповненого вітамінами рослини можна готувати і оладки, і млинці, і пироги, і пиріжки. Що називається, «Готуй - не хочу!»
Мало зустрінеш людей, які б не любили випічку. Але за довгу зиму пироги з картоплею, капустою, грибами і рибою кілька наскучила. Хочеться чогось - небудь такого! Весняного, свіжого ...
Ось - ось, ця глава якраз про це.
Звичайно, в ній неможливо зібрати всі відомі на цю тему рецепти. Але дати, так би мовити, напрямок, можна спокійно.
А напрямок таке - пироги і пиріжки можна готувати абсолютно на будь-якому тесті - на дріжджовому прісному, і на дріжджовому здобне, на листковому і на звичайному тесті на кефірі або сметані. Можна запікати в духовці і смажити. Можна готувати солодкі пироги, а можна і не солодкі.

І сьогодні в цьому розділі я постаралася включити різні рецепти описаних варіантів.
Млинці зі щавлем
Я не буду тут описувати, як пекти млинці. У спеціальному розділі є десятки рецептів, як їх приготувати. Млинці потрібні тонкі, переходите по спеціальному посиланню і там Ви знайдете для себе рецепт на вибір.
А я зосереджуся на рецепті.
Нам знадобиться:
- щавель - 500 гр
- молоко - 0,5 склянки (може трохи більше)
- масло вершкове - 2 ст. ложки
- жовток одного яйця
- цукор - 1 ст. ложка
- сіль за смаком
- сметана - на смак і за бажанням
приготування:
1. Спекти невеликі за розміром млинці. Залишити остигати.
2. Листя перебрати і ретельно промити. Залити невеликою кількістю води і згасити, посолити за смаком.
3. За готовності процідити і протерти через сито в пюре.
4. Приготувати соус. Для цього борошно злегка обсмажити на вершковому маслі, розвести невеликою кількістю молока, додаючи його потроху.
Коли маса загусне вбити жовток і додати цукор.
5. Додати в суміш пюре і перемішати.
6. Намазати отриманою масою млинці і згорнути їх рулетом. Їсти, подаючи зі сметаною.

А можна до цього рецепту зробити ще одне доповнення.
- Згорнуті в рулетики млинці скласти в змащену маслом форму і залити сметаною
- Поставити в розігріту духовку і запікати до рум'яного стану
Такий чудовий сніданок можна приготувати в суботній або недільний день.
Пиріг по-Чуваської з дріжджового тіста
Нам знадобиться для тіста:
- борошно - трохи більше 2,5 склянок
- дріжджі свіжі - 10 гр
- жовток одного яйця
- рослинне масло - 2 - 3 ст. ложки
- сіль - 0,5 ч. ложки
Для начинки:
- щавель - 800 - 900 гр
- цукор - 100 гр
- рослинне масло - 50 гр
- сіль - щіпка
- яйце або жовток - для змазування
приготування:
1. Приготувати опару і замісити на ній дріжджове тісто. Як це зробити можна подивитися в рецепті уральських шанежек. А можна приготувати дріжджове тісто і за своїм рецептом. Це не так важливо.
2. Промитий щавель нарізати дрібною соломкою, заправити рослинним маслом, цукром і сіллю і припустити у власному соку хвилин 5.
Начинку остудити.
3. З готового тіста сформувати основу круглої форми. На половину форми викласти начинку і накрити другою вільною від начинки половиною. Скріпити краю. Перекласти на деко. Або ж, можна відразу сформувати пиріг на деку, щоб при перенесенні випадково не пошкодити його.
Дати тісту підійти і змастити яйцем.
4. Випікати при температурі 180 градусів до рум'яного стану.
5. Готовому пирога дати охолонути і настоятися під рушником хвилин 10. Потім розрізати і подати з чаєм або з гарячим молоком.

А наступний пиріг із здобного тіста. І буде він у нас також солодким.
Солодкий пиріг з дріжджового здобного тіста
Нам знадобиться для тіста:
- борошно - 1 кг
- дріжджі свіжі - 30 гр
- молоко - 0,5 літра
- яєчні жовтки - 2 шт
- масло вершкове - 200 гр
- цукор - 2 - 3 ст. ложки
- сіль - 0,5 ч. ложки
- ванілін - щіпка
- кориця - 0,5 ч. ложки
Для начинки:
- щавель - 1 кг
- цукор - 200 гр
- яйце - для змазування
приготування:
Я знову Не буду відволікати Вашу увагу на приготування дріжджового здобного тіста. Готується воно практично також, як і в попередньому рецепті. Опишу лише в загальних рисах. А докладний рецепт тесту Ви можете подивитися в рецептах ватрушек, і ось посилання на статтю.
1. Дріжджі розпустити в половині склянки молока, додати дві столові ложки цукру і дві столові ложки борошна. Коли опара підніметься, з усіх решти інгредієнтів замісити тісто.
Залишити його для підйому в теплому місці. Коли воно збільшиться в два рази, обмять його і знову поставити підніматися. Не забудьте прикрити його рушником, щоб тісто не сохло.
Коли воно підніметься вдруге, знову обмять його і приступити до формування пирога.
2. Але перш приготуємо начинку. Для цього підготувати щавель, тобто помити його і нарізати великою соломкою. Пересипати цукром і дати трохи полежати.
3. Деко застелити пекарської папером і рясно змастити її маслом. Розділити тісто на дві нерівні частини. Більшу частину розкачати в пласт товщиною в 1,5 см.
Викласти його на папір, і розтягнути руками, надавши йому потрібну форму.
4. Зверху рівномірно покласти начинку.
5. Розкачати другий пласт і прикрити їм начинку. Гарненько скріпити краю і зробити в середині надрізи для виходу пара.
А можна надріз і не робити, але в цьому випадку верхню частину треба проколоти в декількох місцях зубочисткою.
6. Дати пирогу постояти хвилин 15 - 20. За цей час він знову підніметься. Змастити його яйцем.
7. Поставити в розігріту до 180 градусів духовку і випікати 30 -40 хвилин, поки він не стане рум'яним, та красивим.

8. Готовий пиріг дістати, дати постояти і відпочити хвилин 10. Після чого подавати з гарячим чаєм або з молоком. Смакота! ...
Пиріжки зі щавлем, яйцем і зеленою цибулею
Моя мама в червні завжди готує пиріжки зі щавлем. І ми з самого дитинства завжди із задоволенням їх їмо. Тепер вже я готую такі пиріжки для своєї сім'ї. А сьогодні ділюся рецептом з Вами.
Готувати їх ми будемо на кефірі, і будемо смажити пиріжки на сковорідці.

А якщо хочете спекти їх в духовці, то зробити це можна з листкового тіста, як магазинного, так і домашнього. За таким принципом ми пекли грецьку спанакопіта зі шпинатом. Тільки там був пиріг. Але це суті не міняє.
Можна з листкового тіста готувати хоч пироги, хоч пиріжки.
Замініть шпинат на щавель, а в іншому рецепт залиште без зміни, і в результаті у Вас вийде гарна і смачна випічка.
Або ж тісто може бути і дріжджове. У цьому випадку за основу можна взяти приготований вже сьогодні пиріг по - Чуваська (рецепт вище).
Нам знадобиться для тіста:
- борошно - 4,5 - 5 склянок
- кефір - 500 мл
- масло рослинне - 50 - 70 гр
- сода - 0,5 ч. ложки
- цукор - 0,5 ч. ложки
- сіль - неповна чайна ложка
- рослинне масло для смаження
Для начинки:
- щавель - 3 пучка
- яйце відварне - 3 - 4 шт
- зелена цибуля - невеликий пучок
- цукор - 0,5 ч. ложка
- сіль за смаком
- масло рослинне - 1 ст. ложка
приготування:
Для початку приготуємо тісто. Йому треба буде наполягати.
1. Заздалегідь дістати кефір з холодильника. Він нам буде потрібен кімнатної температури. Щоб він швидше став потрібної температури, налийте його в миску, в якій і будете замішувати тісто.
2. Просіяти відразу ж всю муку в окремий посуд. Я написала приблизну кількість, будемо дивитися по консистенції тесту.
3. У остиглий кефір всипати сіль, цукор і перець, а також склянку просіяного борошна. Перемішати і почекати, коли кефір вступить у взаємодію з содою. А станеться це досить швидко. На поверхні з'явиться безліч бульбашок.
4. Тепер потихеньку почнемо підсипати муку і перемішувати ложкою. Підсипає борошно до тих пір, поки тісто не загусне. Воно повинно вийти не дуже густим, але й не рідким. Його стане важко заважати ложкою.

5. Ось тепер почнемо вводити масло. Налити його на руки і почати заміс руками. Кожен раз додаємо ще масла і знову перемішуємо, поки тісто не буде добре відходити від рук.
Якщо тісто не слухається і липке, то його можна викласти на присипаний борошном стіл і продовжити заміс там. Воно добере необхідну кількість борошна.
Однак довго не місите, таке тісто не любить занадто довгого замісу.
6. Накрити тісто мискою, в якій місили і залишити на 40 - 50 хвилин, мінімум на 30 хвилин. Тісто має расстояться.

7. Тим часом приготувати начинку. Для цього перебрати і промити щавель, обсушити і порізати соломкою.
Для приготування є два способи. Один з них передбачає солону начинку, а другий солодку.
- Солона начинка - зелена цибуля згасити на маслі і додати щавель, згасити до готовності. Викласти в друшляк і злегка притиснути, щоб стекла зайва рідина. Посолити і додати трохи цукру для смаку.
- Солодка начинка - залишити щавель в сирому вигляді. Порізати і пересипати цукром. Дати трохи полежати і використовувати в якості начинки.
Так як у нас пиріжки з цибулею і яйцем, то нам підходить перший спосіб.
Але другий також майте на увазі, пампушки з маком дуже смачні. До речі, в попередньому рецепті ми таку начинку і клали в пиріг.
8. Яйця очистити і порізати кубиками, або використовувати для цього яйцерезка. Додати їх в охолоджену начинку і все перемішати.
9. З набрав сили тесту, сформувати однакові невеликі коржі. Викласти на них начинку і защепіть, щоб не залишилося луг.

10. На сковорідку налити масло і гарненько зігріти його. Викласти пиріжки і обсмажити їх з двох боків до рум'яного стану.

Готові пиріжки викласти на шар паперових рушників, щоб прибрати надлишки масла. Потім подати до столу з солодким чаєм.
Солодкі слойки зі щавлем з листкового тіста
Якщо у Вас в холодильнику лежить упаковка листкового тіста, то швидше за діставайте її і починайте готувати. Дуже швидко смачна випічка буде красуватися на Вашому столі разом з гарячим чаєм.
Ну як, сподобався рецепт? Швидко, смачно і дуже просто. А як красиво вийшло, і я впевнена, що смачно!
Особливості приготування страв з щавлю
Для того, щоб все приготовані з нашого сьогоднішнього зеленого героя страви були смачними, треба знати деякі основні правила.
- перед початком готування його треба обов'язково перебрати. Як правило, зрізаємо ми його пучком, і в ньому може потрапляти інша непотрібна трава і що гірше, торішнє листя і навіть сміття
- промивати його слід під проточною водою. А ще краще залити водою в мисці і дати постояти, щоб змилася пил з листя і земля зі стебел. А вже потім ретельно промити
- воді треба давати можливість стекти. Для цього після миття викласти листя в друшляк
- мити листя треба безпосередньо перед початком роботи з ними. Миті листя гірше зберігаються і швидко загнивають
- зберігати листя краще в холодному темному приміщенні. Сонячне світло руйнує корисні властивості вітамінів
- як правило, перед початком приготування стебла зрізують і в їжу не використовують
- бажано готувати страви із зелених культур на один раз, особливо якщо це гарячий борщ, щі, або деякі другі страви. При додатковому нагріванні повністю руйнується вітамін С, що знаходиться у великій кількості в листі
- якщо готуєте страву з щавлю і шпинату, що не припускати їх разом. Під впливом кислоти шпинат стане жорстким і несмачним, до того ж він втратить свій гарний колір

Тепер, коли Ви знаєте основні правила і маєте під рукою рецепти, Ви зможете легко і просто приготувати будь-яку страву з цього корисного і смачного, улюбленого дітьми та дорослими, зеленого рослини по назвою щавель.
Смачного!